ОБИЉЕЖЕН ДАН ФОРМИРАЊА ПРВЕ САРАЈЕВСКЕ МЕХАНИЗОВАНЕ БРИГАДЕ

У оквиру Спасовданских свечаностиданас је обиљежен Дан формирања Прве сарајевске механизоване бригаде, парастосом и полагањем вијенаца у Спомен-капели погинулих бораца одбрамбено-отаџбинског рата у Источном Новом Сарајеву. Руководство општине и представници борачких организација Источног Новог Сарајева, Источне Илиџе и Пала положили су цвијеће и на споменик „Слава српским борцима“, гдје је одржан и пригодан културно-умјетнички програм.

Један од ратних команданата Прве сарајевске механизоване бригаде Благоје Ковачевић истакао је да је данашњи дан прилика да се још једном подсјете на „све муке и прилике које су имали бораци ове бригаде на стварању Републике Српске“. „Желим да укажем на потребу поновног уједињавања свих снага на очувању Републике Српске, јер није мали број показатеља који указују да је Српска поново у опасности и ми морамо наћин начине и могућности да ово свето дјело које смо створили деведесетих година сачувамо и оставимо новим покољењима“, истакао је Ковачевић.

Предсједник Предсједништва Борачке организације Источно Ново Сарајево Драгиша Тушевљак истакао је да је борачка популација на простору ове општине стамбено збринута, те да је у фази откуп 60 станова породица погинулих бораца, које им је дала општина на кориштење без накнаде. „Највећи проблем на подручју општине је запошљавање демобилисаних бораца и дјеце погинулих бораца и Влада Републике Српске мора да изналази нова рјешења, да би се запошљавале ове категорије“, рекао је он и додао да је то најугроженија категорија у друштву.

Ратни војни инвалид и припадник Прве сарајевске механизоване бригаде Ђорђе Крешталица истакао је да годинама долази на обиљежавање Дана формирања Бригаде, да би се поклонио сјенима погинулих сабораца. „Остали смо ми да његујемо те традиције и сјећање на наше другове“, рекао је Крешталица и додао да је циљ ових обиљежавања да се никад не заборави ратна прошлост.

Начелник општине Источно Ново Сарајево Љубиша Ћосић рекао је да му је драго што у оквиру манифестације „Спасовданске свечаности“ обиљежава и Дан формирања Прве сарајевске механизоване бригаде, која је одбранила овај простор и никада није дјеловала офанзивно, већ искључиво дефанзивно, с намјером да заштити тадашње Српско Сарајево. Ћосић је истакао да никада не треба да се заборави више од 600 погинулих припадника ове бригаде и 1.200 рањених бораца. „Са Борачком организацијом и са Владом Републике Српске прошле године смо уручили једнократне новчане помоћи за 20 и више породица погинулих бораца за њихово стамбено збрињавање и тиме смо окончали тај процес“, истакао је он. Према његовим ријечима, и данас остаје проблем запошљавања, како демобилисаних бораца, тако и њихових породица, што је један мукотрпан процес који, нажалост, локална заједица сама не може да ријеши.

Општина Источно Ново Сарајево „Спасовданским свечаностима“, које су почеле јуче, обиљежава Дан и крсну славу општине – Спасовдан.У Културном центру данас ће посјетиоци моћи да погледају изложбу ратних фотографија, а вечерас ће бити одржана свечана Спасовданска академија.