Одржана 10. редовна сједница Скупштине општине Источно Ново Сарајево

Десета редовна сједница Скупштине општине Источно Ново Сарајево одржана је јуче, 01. новембра 2017. године и на њој је разматрано 15 тачака дневног реда.

На десетом скупштинском засједању одборници су усвојили Нацрт Пословника о раду Скупштине општине Источно Ново Сарајево, о којем ће се спровести јавна расправа у трајању од 30 дана, путем огласне табле општине и веб-сајта општине Источно Ново Сарајево.

Одборници су једногласно усвојили и Нацрт ребаланса буџета Општине за 2017. годину, те се исти упућује на јавну расправу, која ће се одржати у ЈУК „Културни центар“. Обавјештење о датуму одржавања јавне расправе, биће објављено на веб-сајту Општине.

Везано за Нацрт ребаланса буџета, начелник Општине Љубиша Ћосић, истакао је да је општина Источно Ново Сарајево динамична средина која се непрестано развија, па самим тим мијењају се и буџетске потребе. Нагласио је да је прекомпозиција одређених ставки буџета далеко битнија од малог смањења истог.

Усвојен је и приједлог Одлуке о приступању изради Стратегије  развоја општине Источно Ново Сарајево за период 2018-2023. година. У циљу што ефикасније израде ове Стратегије, начелник  Општине ће формирати координациони тим, који ће укључивати представнике јавног, приватног и невладиног сектора.

Одборници Скупштине општине Источно Ново Сарајево усвојили су и приједлог Одлуке о приступању изради Регулационог плана „Јелав“, чији је обухват површине cca 6.9 ha, који ће бити стављен на јавни увид у трајању од 30 дана.

Дата је сагласност на Одлуку о усвајању цјеновника услуга и цјеновник услуга индивидуалне комуналне потрошње и повремених услуга КП „Рад“, које је усвојио и предложио Скупштини општине Привремени надзорни одбор овог предузећа.

На десетој сједници усвојен је и приједлог Одлуке о организовању манифестације „Зима у Источном Новом Сарајеву“. Овом одлуком уређује се организовање поменуте манифестације, која има за циљ промовисање туристичких, угоститељских, културних и забавних потенцијала наше Општине. Финансијска средства за одржавање ове манифестације обезбиједиће се дијелом из буџета Општине, а дијелом спонзорством привредних субјеката и институција Републике Српске.

Усвојен је и Програм подстицаја развоју привреде у општини Источно Ново Сарајево за 2017. годину, којим су утврђене мјере за унапријеђење сектора малих и средњих предузећа. Општи циљ овог Програма јесте унапријеђење привредног амбијента на територији општине Источно Ново Сарајево, кроз подстицаје за отварање нових друштава са ограниченом одговорношћу и нових предузетничких радњи које оснивају млади.

Прихваћена је Информација о стању јавног градског превоза у којој се наводи да је град Источно Сарајево, својом Одлуком смањио средстава за суфинансирање јавног превоза за 15% што проузрокује проблеме у одвијању саобраћаја из разлога што субвенција Града сада није довољна, с обзиром на пређене километре и смањен број путника на линијама: Петровићи, Миљевићи и Тилава.

Такође, одборници су прихватили и Информацију о успостављању сарадње између општине Источно Ново Сарајево и општине Блаце у Републици Србији. Делегација општине Источно Ново Сарајево, коју је предводио начелник Љубиша Ћосић, у августу мјесецу текуће године, посјетила је општину Блаце. Имајући у виду да постоји велики потенцијал за сарадњу између ове двије локалне заједнице, овом приликом потписан је Споразум о разумјевању. У циљу наставка и продубљивања сарадње, а на позив начелника Ћосића, представници општине Блаце боравиће у узвратној посјети општини Источно Ново Сарајево.

Одборници су усвојили и Одлуку о начину и условима куповине грађевинског земљишта, које је неопходне да би се реализовао пројекат изградње кружног тока у улици Војводе Радомира Путника, чијом изградњом ће се ријешити актуелни проблем саобраћаја на овом локалитету.

02.11.2017.