На Бањалучкој берзи емитоване обвезнице општине од пет милиона КМ

Начелник општине Источно Ново Сарајево Љубиша Ћосић рекао је Срни да је на Бањалучкој берзи емитована прва емисија обвезница општине у износу од пет милиона КМ, од којих ће 2.750.000 КМ бити искориштено за враћање дугорочног задужења, док ће 2.250.000 КМ бити уложено у капиталне пројекте.

„Одлучили смо се на емисију обвезница како бисмо смањили кредитна оптерећења, јер нам рата кредита премашује 50.000 КМ мјесечно“, рекао је Ћосић.

Он је напоменуо да општина уредно сервисира дуг, који тренутно износи око 2,7 милиона КМ од кредита који су узети 2011. и 2013. године.

Према његовим ријечима, други дио од емисије обевзница од око 2,3 милиона КМ има јасну намјену – милион КМ за суфинансирање изградње спортске дворане за чију градња је Влада Републике Српске издвојила два милиона КМ, а из буџета општине је планирано још милион КМ.

Ћосић је рекао да је 700.000 КМ намијењено за изградњу Дечанске улице за коју је обезбијеђено и 300.000 КМ буџетских средства, док ће 200.000 КМ бити уложено у изградњу улице у пословној зони за коју је из властитих средстава општина обезбиједила још 170.000 КМ, јер је укупна вриједност ове инвестиције 370.000 КМ.

Он каже да је за суфинансирање изградње градског парка у Хиландарској улици површине око 12.000 метара квадратних намијењено око 300.000 КМ.

„Очекујемо да ће нам остати око 200.000 КМ које би, ако се договоримо са предузећем `Путеви Републике Српске` да нам асфалтирају дионицу пута од Враца до Миљевићке кривине, утрошили за изградњу тротоара и постављање ЛЕД расвјете, како би ту дионицу учинили још доступнијом грађанима“, рекао је Ћосић.

Он истиче да ће сви ови пројекти допринијети развоју локалне заједнице.

Одборници Скупштине општине Источно Ново Сарајево на сједници одржаној 25. септембра донијели су одлуку о првој емисији обвезница у износу од пет милиона КМ.

Извор: СРНА